Mierząc poziom kompetencji liderskich organizacje korzystają z rezultatów uzyskanych w analizie 360 stopni. Jej idea sprowadza się do zestawienia ocen respondentów kontaktujących się z badanym pracownikiem oraz autooceny w odpowiednich dziedzinach kompetencji i skorzystanie z tego jako bazy do analizy postbadawczej.
Przeprowadzenie analizy "trzystasześćdziesiątką" poprzedzone jest określeniem profilu kompetencji pracowniczych, który będzie wykorzystany jako estymator ważnych dla firmy obszarów zachowań badanego pracownika. Tak wyznaczone zachowania łączone są zwykle w kompetencje pracownicze, których poziom stanowi ocenę pracownika. Wybrane z badań kompetencji wymagają określenia nietypowego zestawu kompetencji pracowniczych. Jeśli korporacja nie używa odpowiedniego zaplecza HR gotowego do wykonania tego zadania korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm consultingowych IT realizujących analizę zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.
Przygotowany profil kompetencyjny osadzany jest w forumularzu dla respondentów. W chwili obecnej najczęstszą metodą wykorzystywaną do pozyskania wypowiedzi respondentów jest osadzenie ankiety badania 360 stopni w witrynie intranetowej firmy lub przesłanie jej do uczestników badania z użyciem poczty elektronicznej. Gdy wypełniający ankiety badawcze respondenci nie mogą wypełnić formularzy online, to uzupełniają formularze w wersji papierowej, przy czym firma wynajęta do przeprowadzenia oceny metodą 360 stopni wkłada wysiłek w zagwarantowania prywatności niezbędnej do otrzymania miarodajnego rezultatu badań ocen kompetencji przywódczych.
Rezultaty pozyskane w formularzach badawczych opracowywane są w programach komputerowych specjalnie przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy doradcze w obszarze informatyki. Rezultatem ich pracy są raporty po badaniu zawierające odpowiedź na pytanie o poziom kompetencji pracowniczych w badanych obszarach oraz wskazówki rozwojowe, w przypadku gdy dane kompetencje powinny być u pracownika rozwinięte.
Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz